pl fr de en cz

Arcibiskupský palác Olomouc

Kontakt

Wurmova 9,
771 01 Olomouc

+ 420 587 405 421

Sledujte nás na Facebooku

Informační centrum

logo-ic

Infrormační centrum

Otevírací doba:
27. 4. – 30. 9. 2019

pondělí až sobota
10.00 – 17.00

Virtuální prohlídka

360

Arcibiskupský palác v Toulavé kameře

toulava kamera

Kulturní akce


Advent 2019 A3-1

 

26. listopadu, 17:00 - Mons. F. Radkovský - Přednáška o Turínském plátně s autogramiádou

beseda kna frantisek radkovsky turinske platno

SUS plakat12-19

Grafické dílo P. Arnošta Hrabala 24.10.2019 - 21.3.2020

Výstava v arcibiskupské rezidenci připomene grafické dílo kněze olomoucké arcidiecéze P. Arnošta Hrabala

50. výročí úmrtí kněze a grafika P. Arnošta Hrabala, které připadá na předposlední den letošního roku, připomene komorně pojatá výstava v galerii Arcibiskupského paláce v Olomouci. Vernisáž se koná 24. října 2019 od 17 hodin, výstava potrvá do konce března 2020. Originální grafické a kresebné dílo P. Arnošt Hrabal (4. prosinec 1886-30. prosinec 1969), které je velmi rozsáhlé, není dodnes veřejnosti příliš známo. Naposled byl P. Arnošt Hrabal připomenut velkou výstavou roku 2014 v Muzeu Oderska, ovšem jeho dílo již mezi světovými válkami vzbuzovalo příznivé kritiky na domácí i zahraniční půdě (Mnichov, Chicago).

Hrabalovo dílo tvoří dřevoryty, ex libris (pro přátele i na objednávku) či příležitostné tisky (neznámý je kupříkladu soubor sv. Cyril a Metoděj, který patrně vznikl pro dómského faráře P. Leopolda Dýmala, který žil v letech 1914-1995).

Nejznámější je cyklus „Les“, na kterém začal pracovat roku 1924. P. Arnošt Hrabal krajinou svého kněžského působení nejen putoval – sloužil potřebným, oddával, zaopatřoval, pohřbíval, ale také odpočíval, přírodu pozoroval, duchovně vnímal a poté ryl a tisknul.

Na výstavě budou představeny Hrabalovy práce, které před lety daroval olomouckému arcibiskupství zemřelý emeritní arcibiskup v Kolíně nad Rýnem J. Em. Joachim kardinál Meisner (1933-2017).

 

František kardinál Tomášek

2019 11 pozvanka Kardinál Tomášek

 Arcibiskupském paláci začala turistická sezóna, představí se při ní i „chlebový Kristus“

Po zimní přestávce se s pravidelnými komentovanými prohlídkami opět otevřely reprezentační sály Arcibiskupského paláce v Olomouci. Turistická sezóna se zde letos ponese zejména ve znamení dvoustého výročí arcibiskupa Rudolfa Jana.

Na letošní rok totiž připadá dvousté výročí zvolení tohoto syna rakouského císaře Leopolda II. do čela olomoucké arcidiecéze. „Tuto událost chceme návštěvníkům přiblížit například při Muzejní noci, která letos připadá na pátek 17. května,“ prozrazuje vedoucí arcidiecézního Centra pro kulturu Martin Kučera. „Program zahájí v 17.30 koncert k poctě Rudolfa Jana v podání studentů z Konzervatoře Evangelické akademie. Od 18. hodiny pak budou až do půlnoci probíhat komentované prohlídky zaměřené na osobnost Rudolfa Jana,“ říká Kučera a dodává: „Kapacita každé skupiny je omezena počtem 30 osob, interval mezi prohlídkami bude 20 minut a poslední začíná ve 22.40.“

Hned o týden později pak biskupská rezidence večerními prohlídkami ožije znovu, a to u příležitosti Noci kostelů. Návštěvníci mohou v paláci zavítat do biskupské kaple, která je jinak veřejnosti nepřístupná. „Původně barokní kaple byla později vybavena novým mramorovým oltářem, stěny jsou z umělého mramoru a na stropě je bohatá štuková výzdoba. Tato ‚domácí‘ kaple olomouckých biskupů je zároveň památným místem. Před sedmdesáti lety – krátce po nástupu komunistického režimu – zde totiž tajně přijal biskupské svěcení pozdější pražský arcibiskup, kardinál František Tomášek, od jehož narození letos navíc uplynulo 120 let,“ říká Kučera.

Foto Petr Kolář, Arcibiskupství olomouckéMinulý režim a jeho útlak církví, věřících i dalších lidí však podle Kučery o Noci kostelů připomene nejen samotný prostor kaple. „Mimořádně v ní bude vystavena cenná plastika, hlava Krista vyrobená z chlebových soust dvanácti vězňů komunistického režimu,“ říká vedoucí kulturního centra. Umělecké dílo vyrobené na počátku totality v Uherském Hradišti zde vězněným sochařem Ludvíkem Šmotkem věnoval arcibiskupství před dvěma lety Jan Janků, další ze skupiny odsouzených, mezi kterými drobné umělecké dílo vzniklo (více zde). Komentované prohlídky biskupské kaple s vystavenou plastikou chlebového Krista budou o Noci kostelů 24. května probíhat od 18 do 23 hodin vždy po 20 minutách, kapacita skupiny je omezena počtem 20 návštěvníků.

V dubnu je palác možné navštívit o sobotách 13. a 27. dubna, v ostatní dny pak po předchozí domluvě. Na Bílou sobotu (20. dubna) bude zavřeno. „Od 27. dubna až do konce září pak prohlídky reprezentačních sálů probíhají denně kromě neděle,“ říká Kučera a dodává: „Návštěvníkům vždy doporučujeme sledovat aktuální otevírací dobu na webu www.arcibiskupskypalac.cz, čas od času jsme totiž nuceni prohlídky kvůli konání nějaké domluvené akce přerušit.“

Stejně jako loni bude i v tomto roce servis obohacen také o služby městského infocentra. Turisté zde tak díky finanční podpoře města Olomouc, které se vedle toho podílí i na financování průvodcovské služby, najdou základní propagační materiály města a suvenýry. „V olomoucké části zvané Předhradí se nacházejí nejvýznamnější turistické atraktivity města, jako například katedrála sv. Václava, trojice Arcidiecézní muzeum, Vlastivědné muzeum a Muzeum umění anebo i samotný palác. Provoz pobočky městského infocentra v této strategické lokalitě rozšíří nabízené služby v oblasti cestovního ruchu,“ říká Kučera a dodává: „Navíc tak s podporou města můžeme palác otevřít zdarma ve vybraných dnech, jako je právě Muzejní noc nebo Noc kostelů.“

Jiří Gračka, tiskový mluvčí Arcibiskupství olomouckého

 

2014 © Copyright  Arcibiskupský palác | Všechna práva vyhrazena | arcibiskupskypalac@ado.cz | Tvorba: GLIPS.eu